Priemyselné čistenie parou pri výrobe nápojov

Čo je para a ako vzniká?

Začneme od základov…

Para je plynná forma vody, ktorá vzniká, keď sa voda v tekutom stave zahreje do varu 100°C. Z 1 litra vody sa zahriatím na 100°C (teda na bod varu) vytvorí 1700 L pary.

Para je neuveriteľne všestranná. Používa sa nielen na vykurovanie, varenie či výrobu energie, ale aj na čistenie. Para je dostatočne výkonná na to, aby zabila 99,99 % baktérií. Poradí si aj s najodolnejšou plesňou a odstráni škvrny, mastnotu a zápach. Je ideálnym čistiacim nástrojom na použitie v potravinárskom priemysle.

Pomocou priemyselných parných čističov sa voda z interného zásobníka alebo externého hlavného prívodu, ohrieva v bojleri, ktorý vytvára a následne aplikuje takzvanú „suchú“ paru (s nízkym, len 5%-ným, obsahom vody). Para je potom pod tlakom 10 bar aplikovaná na povrch, ktorý má byť vyčistený. Všetky modely priemyselných parných čističov od Tecnovap majú elektrické pripojenie (podľa výkonu bojlera 230V alebo 400V), ktoré je bežne dostupné v priemyselných prevádzkach. Parné čističe sú stacionárne alebo mobilné, aby riešenia parného čistenia boli dostupné podľa potreby kdekoľvek vo výrobnom procese.

Aké sú výhody používania pary?

1.     Ekologické výhody čistenia suchou parou

V porovnaní s tradičnými metódami čistenia je priemyselné parné čistenie oveľa ekologickejšie. Voda samotná je prírodným zdrojom, čo jej dáva zjavné výhody oproti chemikáliám, ktoré môžu ich používaním poškodiť čistený povrch. Para má však oproti vode aj ďalšie výhody:

  • Čistiace úlohy, ktoré môžu vyžadovať veľký objem vody (a energiu potrebnú na jej zohriatie), je možné dosiahnuť iba s použitím niekoľkých litrov vody, čím sa znížia náklady na energiu potrebnú na rovnakú úlohu.
  • Kvôli vysokému cyklu ohrevu zabíja tvorba pary mikroorganizmy v privádzanej vode a uvoľnená energia suchej pary rozkladá a zabíja mikroorganizmy na čistených povrchoch.
  • Na rozdiel od chemického čistenia, pri čistení vodou nie sú žiadne zvyšky chemikálií, ktoré by sa mali odstrániť.


Zariadenia dodávané spoločnosťou GREEN CLEANING sú ideálnou voľbou pre firmy, ktoré chcú znížiť svoj vplyv na životné prostredie.

2.     Najvhodnejšia metóda čistenia pri výrobe nápojov

Metóda čistenia suchou parou môže ľahko dosiahnuť a často prekračovať normy hygieny výroby nápojov:

  • Ničí mikroorganizmy spôsobujúce plesne, ktoré sa môžu premnožiť mokrým čistením.
  • Zabráni sa dlhému schnutiu – para sa rýchlo odparí a povrchy zanechá čisté a suché.
  • Výrobné stroje, plniace linky, tanky a dopravníky sa nemusia rozoberať na čistenie a sušenie, čo znižuje prestávky vo výrobe.
Výrobnú technológiu je možné čistiť a dezinfikovať parou „z vonku aj zvnútra“

3.     Zníženie konečnej spotreby zdrojov továrne

Normy čistoty sa v potravinárskom priemysle neustále zvyšujú, čo znamená, že výrobcovia musia neustále robiť viac, avšak s rovnakým množstvom zdrojov. Priemyselné parné čistenie má oproti tradičnému mokrému čisteniu jednoznačné výhody, pokiaľ ide o produktivitu a efektivitu:

  • Tá istá úloha môže byť dokončená za oveľa kratší čas, s použitím menšieho množstva zdrojov (voda, energia a ľudia), často vo vyššom štandarde.
  • Parné čistiace systémy sú navrhnuté s jednoduchým používaním. Môžu byť plne automatizované alebo polo automatizované a preto počas prevádzky nevyžadujú neustálu obsluhu.
  • Uvoľnené zdroje sa môžu použiť na iné upratovacie úlohy, ktoré mohli byť inak prehliadnuté, alebo na ktoré nezostával čas.
  • Mobilné parné čističe je možné rýchlo presúvať medzi linkami a skrátiť odstávky stroja na zlomok času. Znížia prestoje vo výrobe, čím sa zabráni oneskoreniam, zmeškaným kvótam a kontaminácii výrobkov a tým aj plytvaniu.

Produkcia suchej pary je určená výkonom generátora pary. Pre priemyselné použitie je vhodný výkon napríklad 10,8kW18kW36kW. V závislosti od veľkosti aplikácie parné čistiace systémy potrebujú na čistenie 16 – 27 – 54 litrov vody za hodinu. Z uvedených pár litrov vody parný bojler vytvorí obrovské množstvo pary. Tak napríklad parný čistič s výkonom 36kW spotrebuje za 1 hodinu 54L vody, z ktorej vyprodukuje paru s teplotou 180°C v objeme 11 270 L/hod.

Porovnajte to s alternatívami čistenia na báze vody. Napríklad priemyselná tlaková umývačka (wapka) môže mať prietok 600 až 1200 l za hodinu.

Technológia Tecnovap

Sortiment parných čističov je navrhnutý tak, aby riešil problémy. Paru môžete využiť v rôznych fázach výrobného procesu nápojov. Napríklad v systéme CIP (Cleaning In Place – Čistenie na mieste, keď čistenie prebieha bez demontáže systému) pre čistenie bežne znečistenej technológie alebo pri zmene receptúry na inú. Parou môžete čistiť sudy, tanky, stáčacie a plniace linky, čapovacie zariadenia, skladovacie a výrobné priestory (steny, podlahy, stropy) a pod.

Po kontrole Vášho výrobného procesu nájdeme a predstavíme najvhodnejšie riešenie. V rámci kontroly výrobného procesu je možná aj ukážka parného čistenia na mieste. Pre viac informácií nás ako zástupcu výrobcu parných čistiacich systémov kontaktujte cez formulár alebo navštívte našu webovú stránku.