Kedy je pre čistenie vo výške potrebné vybavenie s certifikáciou ATEX?

Čo je vybavenie ATEX?

Ak pracujete s potenciálne horľavými alebo výbušnými látkami, musíte prijať množstvo bezpečnostných opatrení, aby ste sa uistili, že dodržiavate právne predpisy a nikoho nevystavujete nebezpečenstvu alebo riziku výbuchu či požiaru. S ohľadom na túto skutočnosť ste už pravdepodobne počuli o zariadeniach s certifikátom ATEX, ale viete, čo to je a či ho potrebujete?

V tomto blogu sa pozrieme na to, čo je vybavenie ATEX, aké vybavenie musí mať certifikáciu ATEX a kde si môžete pre čistenie vo výške kúpiť vybavenie s certifikátom ATEX.  

Prečo musí byť zariadenie ATEX certifikované?

ATEX je skratka pre ATmosphere  EXplosives. Existuje mnoho prípadov, keď vaše pracovisko môže vytvárať výbušnú atmosféru. Všade tam, kde sa nachádza horľavý materiál, či už je to prach, plyn alebo para, existuje možnosť, že sa stane nebezpečným a výbušným, keď reaguje so vzduchom a dôjde k vznieteniu. Zapálenie môže byť malé ako iskra a to môže byť nepredvídateľné. Aby sa predišlo katastrofám, prostredia, kde sa nachádzajú horľaviny, sú prísne monitorované.

Ak vyrábate farby, prevádzkujete čerpaciu stanicu alebo manipulujete s organickým prachom, ako je drevo alebo múka, budete musieť vykonať hĺbkové hodnotenie rizík, aby ste zaistili bezpečnosť a zákonnosť vašej prevádzky. To bude zahŕňať hodnotenie rizík a poradenstvo vo veciach, ako je vybavenie, a tu prichádza na rad vybavenie podľa ATEX.

Stručne povedané, vybavenie ATEX sa týka dvoch smerníc z Európy, ktoré stanovujú štandard pre kontrolu výbušnej atmosféry. Rovnako ako pri hodnotení rizík sa očakáva a je povinné, aby ste mali zariadenie schválené podľa ATEX, ktoré je certifikované na použitie v takomto prostredí.

Ak má zariadenie certifikáciu ATEX, považuje sa za skutočne bezpečné a bolo špeciálne navrhnuté na použitie vo vysokotlakových alebo výbušných prostrediach. To znamená, že zariadenie ATEX nebude iskriť, ani nedosiahne vysoké teploty, ktoré by mohli spôsobiť výbuch. Ak zariadenie nemá certifikáciu ATEX, nebolo testované a preto môže potenciálne spôsobiť výbuch. To predstavuje ohrozenie života.

Zariadenia musia byť schválené podľa ATEX podľa smernice 1999/92/EC (ATEX 153/ATEX Smernica o pracovisku) alebo Smernice 2014/34/EU (ATEX 114/ATEX Smernica o zariadeniach).

Čistenie vo výške v prostredí ATEX s certifikovanými nástrojmi

Kde nájdem zariadenie s certifikáciou ATEX?

Získanie čistiaceho zariadenia ATEX pre čistenie vo výške je jednoduché. Máme široký sortiment nástrojov a strojov schválených pre prostredie ATEX.

Čistiaci systém ATEX Lite je ideálny na odstraňovanie horľavého prachu. Obsluha s týmto základným zariadením do výbušného prostredia dosiahne do výšky 4,75m z úrovne podlahy. Súprava sa dodáva s vodivými tyčami, kefami, čistiacimi hlavami v rôznom stupni ohybu, hadicou a úložným vakom.

ATEX Pioneer je riešenie strednej triedy, ktoré sa vysunie až na 6,5m na odstránenie prachu z papiera, dreva a múky. Súprava sa dodáva s kompletne vodivým príslušenstvom.

Ak hľadáte špičkové riešenie, patentovaný ATEX Pro 38 mm je špecializovaný čistiaci nástroj, ktorý je 100% vodivý a má certifikát ATEX. Antistatický povrch znamená, že náradie nevytvára žiadne iskry vďaka 100% karbónovému povrchu. Dodáva sa s rovnakým vybavením ako ATEX Pioneer a bol starostlivo navrhnutý na použitie v priemyselných továrňach pre čistenie vo výške 9,8m.

Ak požadujete vysokovýkonné čistiace riešenie, ideálny je vysokoúrovňový ATEX Pro 50 mm. Rovnako ako 38 mm Pro je patentovaný, ale stále je nezávisle certifikovaný, aby vyhovoval norme ATEX 114. 50 mm čistiace tyče znamenajú menšie riziko upchatia a zvýšené prúdenie vzduchu, čo uľahčuje prácu aj pri tej najnamáhavejšej práci. Opäť je úplne vodivý a dodáva sa s kompletným sortimentom z uhlíkového vlákna, ktoré vám umožnia ľahké čistenie vo výške do 11,4m.

Dá sa zložiť za dve minúty a je vybavený jedinečným bezpečnostným uzamykacím mechanizmom SpaceVac pre dodatočnú bezpečnosť operátora. Tento systém používajú niektorí z najväčších klientov na svete, vrátane Coca-Coly a Hovis.

Čistiaci systém ATEX Ultra 38 mm je náš najvýkonnejší systém. Má rovnaké bezpečnostné prvky ako ostatné systémy, ale je navrhnutý tak, aby dosahoval vyššie (až 16m) a čistenie v intenzívnejšom meradle. Má certifikáciu ATEX a je najlepším riešením, ak potrebujete maximálne čistenie.

Pre komplexné vybavenie k týmto súpravám ponúkame aj vysávač rovnako certifikovaný pre prostredie ATEX. Vysávač ATEX TITAN je špeciálne navrhnutý tak, aby sa na držiaky upevnené na vysávači mohli uložiť komponenty zo súpravy na vysávanie vo výške a boli tak obsluhe k dispozícii počas práce.

Investícia do zariadenia s certifikáciou ATEX

Ak chcete investovať do vybavenia ATEX na čistenie vo výške, SpaceVac vám môže pomôcť. Sme priekopníkmi vo vybavení ATEX a máme k dispozícii niektoré z najrevolučnejších produktov ATEX na dnešnom trhu. Naše produkty zaručujú kvalitu a bezpečnosť, ako aj súlad s príslušnými normami. Ponúkame ukážky dostupnými na požiadanie, aby ste si ich mohli vyskúšať pred kúpou.

Pre maximálnu flexibilitu ponúkame aj finančné plány na naše čistiace systémy ATEX. Ak sa chcete dozvedieť viac o našich produktoch a o tom, ktoré z nich by mohli byť pre vás najlepšie, kontaktujte nás a vyžiadajte si cenovú ponuku online.