Tri dôvody, prečo čistiť zdravotnícke prostredie parou

Získanie infekcie spojenej so zdravotnou starostlivosťou (healthcare-accosiated infection, skrátene HCAI) počas pobytu v nemocnici je pre mnoho pacientov nešťastnou realitou.

V európskych nemocniciach sa každý rok vyskytuje takmer deväť miliónov HCAI. Jeden z 15-tich pacientov je v dôsledku hospitalizácie či jednodňového zdravotníckeho výkonu vystavený riziku infekcie. Bohužiaľ, približne 90 000 ľudí v EÚ zomrie každý rok v dôsledku nakazenia HCAI.

Čistenie a dezinfekcia suchou parou je efektívna a ekologická

Kľúč k prevencii infekcie v zdravotnej starostlivosti

Výzvou pre zdravotnícke tímy je zabezpečiť, aby mohli zabrániť výskytu a šíreniu HCAI. Musia zničiť mikroorganizmy, ktoré spôsobujú infekciu, a musia im odoprieť prostredie, v ktorom sa im darí. To znamená použitie sterilizácie na bezpečné používanie zariadenia a povrchov. Obrovská úloha pre akékoľvek čistenie v prostredí zdravotnej starostlivosti je najmä vedieť, aké dôležité je to pre zdravie pacienta. Inovácie v tejto oblasti neustále zvyšujú efektivitu a výkon. Jednou z takýchto inovácií je použitie parného čističa na dezinfekciu a sterilizáciu zdravotníckeho prostredia.

Tu sú tri dôvody, prečo veľa zdravotníckych a veterinárnych zariadení prijíma parné čistenie ako preferovanú metódu čistenia:

1. Je skutočne účinné

Čistenie parou je, počnúc stenami, až po operačné sály neuveriteľne účinnou metódou ničenia mikroorganizmov a vytvárania čistého nekontaminovaného prostredia. Parné čističe dokázali odstrániť až 99,99% choroboplodných zárodkov a baktérií z najrôznejších povrchov. Nedávno publikovaná štúdia zameraná na skúmanie účinku kontroly infekcií na jednotke intenzívnej starostlivosti o novorodencov (jedna z najcitlivejších oblastí nemocnice) zistila, že čistenie parou prinieslo výrazne nižšiu mieru infekcie. Jeho univerzálnosť z neho robí nákladovo efektívne riešenie pre čistenie v zdravotnej starostlivosti. Nie je veľa výrobkov, ktoré sa môžu pochváliť schopnosťou poskytnúť tak širokú škálu oblastí so štandardom kvality čistenia potrebným v zdravotníctve. Vďaka tomu je váš upratovací tím rýchlejší, jednoduchšie zabezpečí sterilizáciu každého prostredia a skracuje sa tým čas potrebný na dokončenie práce. Pridajte k tomu celému výhodu, že potrebujete len vodu, nepotrebujete používať chemikálie, takže čistenie parou sa javí ako samozrejmá voľba pre zdravotníckych pracovníkov.

Všetky dotykové plochy, aj ťažko dostupné, sa čistia parou jednoducho a rýchlo

2. Pomáha v boji proti antimikrobiálnej rezistencii

HCAI sú veľkou výzvou pre čistenie zdravotnej starostlivosti. Existuje však skutočné nebezpečenstvo, že pri ich riešení nemocnice vytvoria pre svojich pacientov oveľa nebezpečnejšiu situáciu. Antimikrobiálna rezistencia (AMR) je rastúcou hrozbou pre zdravotnú starostlivosť. Najčastejšie sa prejavuje AMR rezistencia na antibiotiká.

Odhaduje sa, že AMR bude zodpovedné za 10 miliónov úmrtí ročne – čo je viac úmrtí ako spolu úmrtia na rakovinu a cukrovku. Jedným z problémov pri vytváraní AMR je nadmerné používanie antibiotík, ale je tu tiež skutočnosť, že mikroorganizmy vzrástli na rezistentné antimikrobiálne prvky obsiahnuté v čistiacich chemikálií. Takže pri sterilizácii prostredia dnes môžu tímy zdravotnej starostlivosti vytvárať väčší problém pre zajtrajšok.

Čistenie parou môže ponúknuť ideálne riešenie. Parné čističe, ktoré používajú iba zohriatu vodu, sú účinné pri ničení mikroorganizmov a pri predchádzaní replikácií. To všetko bez toho, aby sa zvyšoval problém AMR. Týmto spôsobom poskytuje čistenie parou pozitívne výsledky pre pacientov v súčasnosti aj v budúcnosti.

Ambulancie, vyšetrovne, zákrokové miestnosti, záchranárske sanitky či vrtuľníky – všetky plochy sa môžu čistiť parou

3. Je udržateľnejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu

Existuje ešte jeden dôvod, prečo je použitie vody pri parnom čistení ideálne pre zdravotnícke prostredie. Okrem zníženia vplyvu AMR na pacientov, čistenie parou poskytuje oveľa udržateľnejšie riešenie na sanitáciu v zdravotnej starostlivosti ako metódy, ktoré pri dosahovaní výsledkov závisia od rôznych chemikálií.

Čistenie parou nielenže predstavuje rýchly, ľahký a efektívny spôsob sterilizácie zariadení a povrchov; je tiež nesmierne šetrný k životnému prostrediu.

Všetko, čo je potrebné, je len energia pre čistič a voda pre paru – a to vytvára veľmi malé množstvo odpadu.

Je to efektívne, bezpečné a ideálne riešenie na čistenie v zdravotnej starostlivosti pre nemocnice a organizácie, ktoré sa chcú adaptovať na „kruhovú ekonomiku“ (Circular Economy) alebo na bezodpadové hospodárstvo (Zero-Waste).

Ekonomické, ekologické, bez tvorby odpadovej vody…. to je čistenie a dezinfekcia suchou parou